Ana Sayfa / Genel / Spor Yapmak İçin Futbol Oynama

Spor Yapmak İçin Futbol Oynama

Günümüzde insanlar gerek yoğun iş temposu gerekse günlük hayattaki stresten uzak kalmaları adına çözüm arayışına girmektedirler. Akla gelen ilk şey boş vakitlerde bir etkinliğe katılmaktır. Bu konuda hem hayatlarına farklı şeyler katabilmek hem de spor yapmak adına doğaları gereği erkekler ve kadınlar farklı alanlara yönelmektedirler. Erkekler genel olarak futbol oynarken, kadınlar doğa yürüyüşünü ve spor salonlarını tercih etmektedirler. Erkekler için bu etkinliğin yapılma amacı aynı zamanda da spor yapmış olmaktır.

Futbol Spor mudur?

Küçüklükten beri ailelerin çocuklarına spor yapmaları adına futbol oyna diyerek onların zihinlerinde yer eden bir olgudur futbolun spordan sayılması. Peki, gerçekten de futbol oynarken spor yapmış oluyor muyuz? Koşmak, şut çekmek spor mudur? Spor, gerek zihinsel gerekse fiziksel olarak yapılan bir etkinliktir. Tüm vücut olarak yapılan fiziksel egzersizler ve beyin egzersizleri bir araya geldiğinde bunun adına spor denmektedir. Spor yapmaktaki asıl amaç insanların zinde kalması, fazla kilolardan kurtulması ve sağlıklı bir yaşam sürmesidir. Diğer yandan futbol oynayan insanların bilinçsiz yüklenmeleri onların aslında spordan ziyade boş amaç uğruna ter dökmeleri anlamına gelmektedir.

Bilinçsiz bir şekilde haftada ya da ayda bir kez futbol oynayarak kilo verdiklerini ve kalori yaktıklarını düşünen insanların sayısı günümüzde azımsanmayacak kadar fazladır. Hâlbuki spor, fiziksel yönden günlük olarak rutin bir şekilde yürüyüş yapmak ve çeşitli egzersiz aletlerini uzmanlar yardımı ile kullanmak, zihinsel olarak ise okumak, bulmaca çözmek gibi beyin egzersizlerini hayata geçirmektir. Bu açıdan bakıldığı zaman futbol her yönüyle spor yapmaktan çok uzak bir etkinlik olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak profesyonel futbolcuların oynadığı futbol, spor tanımı için uygundur çünkü sporun tanımı için kullandığımız tüm kurallar onların hayatının tamamını oluşturmaktadır.

İmkânlar Dâhilinde Spor

Belki de bir kavramı farklı ama yanlış bir şekilde bilinçsiz olarak kullanmak, yaşadığımız toplumun bize öğrettiği yanlış derslerden birisidir. Bu yanlışlığın zihnimizde çocukluktan büyüyene kadar yer edinmesinin çeşitli nedenleri olabilir. Bunların arasında kişinin profesyonel olarak spor yapmak için maddi imkânının bulunmaması, yaşadığı çevrede yürüyüş parkurları veya spor alanlarının yeterli olmaması ve fazla vakit bulamaması gibi nedenler sayılabilir. Tüm bu olumsuzluklardan kurtulma ve kendini manevi olarak rahatlatma adına insanların düzensiz de olsa spor yapmak için futbol oynamaları kaçınılmazdır. Erkeklerin bu mantık yapısına göre futbolsuz bir hayat sporsuz bir hayata benzemektedir ve futboldan uzak olan kadınlar sporsuz yaşamaktadırlar. Amatör futbol, sporun bilinçsiz yapılanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir